• Październik 27, 2011

Lojotok-choroba włosów

W bardzo wielu sytuacjach spotykanych chorób włosów jest łojotok, który stanowi również istotne temat dla fryzjerstwa, dlatego też temu schorzeniu, a właściwie grupie schorzeń, poświęcono najwięcej miejsca. Następstwem łojotoku jest łysienie łojotokowe, którego likwidacja zależy w dużym stopniu od zapobiegania (profilaktyki). Zabiegi profilaktyczne (zapobiegawcze) może z powodzeniem przeprowadzić fryzjer.

Czym jest łojotok

choroba-wlosow Łojotokiem nazywa się nadmierną czynność gruczołów łojowych. Nie za każdym razem jest to chorobą. Zdarza się, że występowanie umiarkowanego łojotoku można zaobserwować w okresie dojrzewania płciowego (młodzi osoby) i w innych stanach fizjologicznych. Łojotok szczególnie nasilony i trwały jest już chorobą. Kluczową rolę w powstawaniu łojotoku odgrywają zaburzenia w zakresie gruczołów płciowych, tarczycy i przysadki mózgowej. Hormony kobiece hamują, a męskie  pobudzają łojotok. Istotny wpływ posiadają tutaj też witaminy Oraz dodatkowo układ nerwowy człowieka. Pewną rolę odgrywają zaburzenia przewodu pokarmowego, przemiany materii, nieprawidłowe odżywianie i tym podobne. Największe nasilenie łojotoku obserwuje się m.in. teraz na głowie, jakkolwiek może on występować na twarzy, na plecach i tym podobne.

  Objawem łojotoku jest…

Najwcześniejszym syndromem łojotoku jest tzw. łupież. Łupieżem nazywa się drobne złuszczanie powierzchniowych warstw naskórka bez objawów zapalnych skóry (zaczerwienienia, wzmożonego ocieplenia itp.). Na sam początek są to drobne, białawe, suche łuski, które osypują się obficie przy czesaniu. Złuszczanie obejmuje najpierw kilka małych ognisk, a stopniowo  całą skórę głowy. Zmiany tego typu występują u młodzieży (do 16 roku życia) i nie prowadzą do uszkodzenia włosów (nie powodują wyłysienia).

 Łupież przekształcający się w łysienie łojotokowe

W okresie dojrzewania (ok. 20 roku życia) łupież suchy przekształca się w łupież tłusty, który prowadzi do łysienia łojotokowego. Zamiast białych i cienkich, otrębiastych łusek tworzą się wówczas żółte, nawarstwione łuski , a oprócz tego prócz tego strupy. Łuski te przylegają mocno do skóry; występuje swędzenie. W pewnych sytuacjach może nastąpić zlewne zajęcie całej skóry głowy, czemu towarzyszy duże skupienie przesiąkniętych tłuszczem łusek. Stopniowo rozpoczyna się łysienie łojotokowe, a wraz z jego postępem łupież ulega zmniejszeniu albo też ustępuje całkiem.

 Najczęściej u Panów

Początek łysienia łojotokowego, które występuje głównie u facetów zaczyna się w ogromnej liczbie przypadków ok. 20—30 roku życia, a w pewnych przypadkach później. Pierwsze objawy występują w kątach czołowych i na wierzchołku głowy, pozostałe włosy  zwłaszcza pas w okolicy potylicy i skroni  utrzymują się znacznie dłużej. Włosy wypadają z dłuższymi lub krótszymi przerwami, zależnie od stopnia nasilenia się procesu chorobowego. Skóra wyłysiała staje się lśniąca, gładka i cienka. Istotą choroby jest zanik torebek włosowych.

  Odtłuszczanie skóry głowy

Leczenie miejscowe polega na oczyszczaniu i odtłuszczaniu skóry głowy oraz dodatkowo zachowaniu adekwatnej higieny włosów. Można stosować też leczenie prądem szybkozmiennym (darsonwalizacja). Do odtłuszczania najlepiej nadają się mieszanki alkoholowe (przykładowo. czysty spirytus) z dodatkiem innych, bardziej nieprostych preparatów (eter, kwas salicylowy, rezorcyna, mentol, rtęć, siarka i tak dalej.). Ewidentne znaczenie posiada także zapobieganie wtórnemu zakażeniu ropnemu, które w wielu wypadkach towarzyszy łojotokowi. Zadanie to idealnie spełniają roztwory alkoholowe.

Pielęgnacja podczas łupieżu suchego

W przypadkach łupieżu suchego zaleca się mycie włosów co 7 do 14 dni, szczotkowanie twardą szczotką i używanie wymienionych wyżej preparatów. Do mycia można używać mydeł dziegciowych.

 Pielęgnacja podczas łupieżu tłustego

ciezki-do-wyleczeniaPrzy leczeniu łupieżu tłustego trzeba stosować przed myciem maść zawierającą siarkę (3—pięć%), kwas salicylowy (3—10%) , a oprócz tego rezorcynę, a w okresach między jednym a drugim myciem wcierać w skórę głowy różnorodne mieszanki, zaordynowane jednak poprzez lekarza. Poza mieszankami przeciwłojotokowymi wskazane jest stosowanie środków drażniących, zapobiegających rozpoczynającemu się wypadaniu włosów. Środki drażniące oparte są w wielu wypadkach także na spirytusie i zawierają: chloroform, wodzian chloralu, nalewki drażniące (pieprzowcowa, kantarydynowa itd.). Obok aptecznych mieszanek odtłuszczających i drażniących stosować można w pewnych sytuacjach, a wyjątkowo w salonach kosmetycznych, gotowe preparaty tego rodzaju, produkowane przez przemysł kosmetyczno-fryzjerski. Można tu wymienić wodę brzozową, wodę chinową i tak dalej.

 Pielęgnacja podczas owłosionej skóry głowy

Ogromne znaczenie ma higiena owłosionej skóry głowy. W celu usunięcia strupów i łusek można stosować maść czy też 2-procen-tową oliwę salicylową. Głowę można myć mydłem siarkowym, dziegciowym albo szamponami. Leczenie łupieżu trzeba prowadzić bardzo długo, wręcz po ustąpieniu objawów, możliwe są, bowiem nawroty.

 Leczenie łysienia

Leczenie łysienia łojotokowego nie różni się mocno od zasad wyżej przytoczonych. Zwalczając łojotok  przeciwdziała się łysieniu. Można także  według lekarzy francuskich  stosować ogólnie kwas pantotenowy w dużych dawkach. Specjalne zastosowanie znajdują tu również hormony kobiece, także w postaci płynów, stosowane miejscowo. Miejscowo stosuje się środki rozszerzające naczynia krwionośne (wzmagające przekrwienie miejscowe), co wzmacnia brodawkę włosa, , a oprócz tego liczne środki drażniące, a też preparaty dziegciowe. Jak już powiedziano, obok miejscowego i ogólnego leczenia łojotoku skóry głowy poleca się darsonwalizację (prąd szybkozmienny) lub naświetlanie lampą kwarcową. W czasie zabiegu darsonwalizacji wykonuje się masaż skóry elektrodami w postaci grzebieni i szczotek. Ten ostatni zabieg można stworzyć w salonie fryzjerskim. Przy zmianach łojotokowych u kobiet, jeżeli już już nie posiada tendencji do wypadania włosów, a występuje nadmierne ich przetłuszczanie, wskazane jest wykonywanie trwałej ondulacji na gorąco, która znacznie wysusza włosy. Trwała ondulacja na zimno jest w tych przypadkach również wskazana. Jeżeli włosy wypadają na tle łojotoku, nie powinno się wykonywać żadnych zabiegów (ondulacji, farbowania, utleniania itp.), chyba, że lekarz  po zbadaniu  pozwoli na wykonanie zabiegu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *