• Listopad 17, 2011

Mycie włosów

Ponieważ mechaniczne wyczesywanie z włosów zanieczyszczeń (kurz, łuski łupieżu, tłuszcz) jest niewystarczające, trzeba je umyć. Najbardziej efektywne jest mycie włosów wodą z mydłem albo – lepiej się nadającym do tego celu – szamponem, zwane myciem chemicznym. Woda do tego celu powinna być miękka (najlepiej deszczowa), pozbawiona składników mineralnych. Mydła i szampony są substancjami pomocniczymi, których roztwory w wodzie służą do oczyszczania chemicznego włosów. Zmywanie włosów jedynie wodą jest niecelowe, gdyż woda nie rozpuszcza tłuszczu i nie ma włosówmożliwość go usunąć, dlatego stosuje się mydła i szampony, które łączą się chemicznie z tłuszczem i potem przy myciu wodą dają się wraz z nimi łatwo usunąć. Oczywiście mydła i szampony powinny być w dobrym gatunku i dostosowane do stylu włosów. W dodatku powinny zawierać substancje pianotwórcze, ułatwiające proces mycia.

Woda a włosy

Użycie wody do mycia głowy ma podwójne znaczenie. Woda — wchodząc w reakcję z mydłem czy też szamponem – umożliwia odpo­wiednie ich działanie, w dodatku służy do płukania włosów po zakończeniu działania szamponu czy też mydła. Dokładne wypłukanie włosów, ażeby nie pozostały na nich resztki mydła, które mogą uszkadzać włos i pozbawiać go naturalnego połysku, jest niezmiernie istotne. Woda powinna być a dodatkowo czysta i miękka, nie nazbyt chlorowana (taka woda znajduje się w basenach kąpielowych), nie zawierająca amoniaku ani sody (zawartość amoniaku albo sody ułatwia wprawdzie dokładne wypłukanie mydła, ma możliwość jednak uszkodzić włosy). W większości stosowane płukanie wodą z octem albo – całkiem dobrze – wieloma kroplami cytryny nie jest dla zdrowych włosów szkodliwe ma uzasadnienie, gdyż zmiękcza włosy, wypłukuje z nich mydło umożliwia łatwiej ułożyć je po myciu. Po wyschnięciu włosy są lśniące i puszyste.

Domowe sposoby płukania włosów

Ocet do płukania używa się w niewielkiej ilości (łyżka stołowa na litr wody) czy też 1 cytryna na pół litra wody. Można także płukać włosy w innych roztworach. Blondynki mogą płukać włosy w wywarze rumianku, co działa na włosy nieco rozjaśniająco, nadając im odcień złocisty. Włosy jasne, miękkie i puszyste można płukać w jasnym piwie, które przy tym utrwala fryzurę. Dla brunetek zalecane jest płukanie w naparze z rozmarynu czy też odwarze z kory dębowej, Wypłukanie ciemnych włosów w wodzie z dodatkiem czerwonego wina nadaje im odcień czerwonawo rudawy. Włosy siwe płucze się w roztworze farbki do bielizny.

Ogólnodostępne kosmetyki do włosów

Poza domowymi środkami istnieją zaprojektowane przez przemysł kosmetyczny płukanki zawierające różnorodne środki chemiczne, które oprócz dokładnym wypłukaniem włosów — zmieniają czasowo (nieznacznie) odcień włosów (przy włosach siwych używana jest np. płukanka niebieska bądź lila).

Znaczenie temperatury wody oraz środku do mycia

Przy myciu głowy ważna jest temperatura wody. Powinna być ona ciepła, gdyż od tego zależy dobre pienienie się mydła lub szamponu, a też wypłukanie włosów. Natomiast woda bardzo gorąca jest niekorzystna, gdyż wzmaga wydzielanie łoju. Trudno odpowiedzieć na pytanie: „kiedy używać mydła, a kiedy szamponu„, gdyż zależy to od własnych cech włosów danej osoby.

Mydła do mycia włosów

Mydło do mycia włosów powinno być wysokiej klasy, możliwie kwaśne lub neutralne, nigdy – zasadowe. Dobre do tego celu jest mydło marsylskie (rozgotowane). Powinno ono być przetłuszczone (wręcz do włosów tłustych), bo tylko takie może dobrze oczyścić włosy z brudu, kurzu i łoju. Istnieją mydła lecznicze, zarówno do mycia skóry, jak i włosów. Przy łojotoku polecane są np. mydła siarkowe i salicylowe. Jakkolwiek siarka i salicyl są jednymi z renomowanych leków na łojotok, użyte w mydle nie spełniają prywatnej roli, gdyż działanie tych środków podczas mycia głowy jest zbyt krótkie, a ponadto mydła takie są raczej zasadowe i mogą wywierać na skórę działanie drażniące.

Szampony do włosów

Szampony występują w różnych postaciach: proszków, kremów i w zdecydowanej większości przypadków płynów. Zawierają one substancje pianotwórcze, zmiękczające i wiele innych działających korzystnie przy myciu głowy. Negatywną cechą ich jest wysuszające działanie na włosy. Ażeby temu zapobiec, dodaje się do szamponu różne substancje odżywcze, jak lanolina, lecytyna, żółtko jaja kurzego I oleje. Szampony takie są stosowane do mycia włosów suchych z natury albo przesuszonych działaniem wody utlenionej, farby lub płynu do trwałej ondulacji. Nie nadają się one do mycia włosów tłustych.

Stosowanie kosmetyków do włosów

Wykorzystanie mydeł i szamponów nie zawsze jest łatwe. Zwłaszcza przy długich włosach należy pamiętać, aby namydlać włosy u nasady, oszczędzając ich końce. Jeśli stosuje się szamponu płynnego, trzeba nalać go nieco na ręce, rozprowadzić ciepłą wodą i wsmarować trochę w owłosioną skórę głowy poprzednio zwilżoną ciepłą wodą. Po spłukaniu szamponu namydlą się włosy po raz drugi, doprowa­dzając do obfitego wytworzenia piany. Szampon w proszku albo w kremie wykorzystuje się dokładnie tak samo – po uprzednim rozrobieniu go wodą w szklance.

Sposób postępowania przy myciu włosów uzależniony jest od ich rodzaju.

Włosy standardowe

Włosy standardowe myje się co 2—3 tygodnie, zależnie od pory roku. W lecie brudzą się szybciej i wymagają częstszego mycia. Jednak mycie włosów w znaczącej liczbie sytuacji niż co tydzień jest przeciwwskazane, gdyż pozbawia je naturalnego tłuszczu, który chroni włos przed czynni­kami szkodliwymi z zewnątrz. Przy zbyt częstym myciu włosy kruszą się, tracąc połysk i elastyczność.fryzur

Włosy suche

Przy włosach suchych trzeba postępować w szczególności ostrożnie, gdyż posiadają one niewystarczający płaszcz tłuszczowy, który ulega dalszemu zmniejszeniu przez prawie każde mycie. żeby oszczędzać płaszcz tłuszczowy, trzeba stosować przed myciem tzw. kąpiel oliwną: najlepiej w przeddzień mycia głowy natrzeć włosy oliwą, olejem rycynowym czy też roztworem wodnym witaminy A i nałożyć na głowę nylonowy czepek. Wreszcie owinąć głowę ręcznikiem i położyć się spać, a na drugi dzień umyć głowę szamponem jajecznym. Zamiast kąpieli oliwnej można zastosować kompres z kremu odżywczego (np. kole-stroi); na mokre po umyciu włosy nakłada się krem na pół godziny, po czym spłukuje włosy ciepłą wodą, stylizuje i bardzo ostrożnie suszy. Dużo lepiej a przy tym suszyć dłużej w niższej temperaturze, niż krótko temperaturze wysokiej, gdyż prowadzi to do łamania i kruszenia się włosów. Włosy suche można umyć żółtkiem bądź mydłem przetłuszczonym -nie częściej niż co 2-3, a nawet 4 tygodnie. Można również w mokre jeszcze włosy wetrzeć przed układaniem nieco odżywczego kremu specjalnego, do włosów suchych, bez spłukiwania go.

Włosy tłuste

Tłuste włosy powinno się myć co 5-7 dni. Do mycia można w zasadzie używać wszystkich środków, z wyjątkiem szamponów natłuszczających. Najkorzystniejsze są szampony ziołowe (na przykład. tataro-chmielowy). Także perfekcyjne wyniki daje płukanie włosów w odwarach z ziół: tataraku, rumianku czy też pokrzywy, biorąc jednakową ilość każdego z ziół. Płukanka taka powoduje zmniejszenie się łojotoku i łupieżu, rozjaśnia włosy i zmniejsza ich wypadanie. Podobne działanie posiada odwar z kłączy łopianu i liści pokrzywy. Jasne włosy można płukać naparem rumianku, mięty i ślazu.

Włosy chore

Przy łupieżu i łysieniu łojotokowym można płukać z dużą uwagą umyte włosy wywarem z suszonych liści pokrzywy, kłączy łopianu i drobnych gałązek tui wraz z igliwiem. 4 łyżki tej mieszaniny trzeba wsypać do 1 wody i gotować poprzez pięć min. Odstawić na 10 min. i przecedzić. Przy wypadaniu włosów wykorzystuje się w znaczącej liczbie sytuacji do nacierania owłosionej skóry głowy (po umyciu) napar z pokrzywy, której suszone liście wraz z cebulą i siarką (po 2 g) zalewa się spirytusem (10 g) i wodą destylowaną (100 g). Nalewką tą naciera się skórę głowy kilka razy w tygodniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *